Kiedy warto przyjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji?

Maciej Piwowski
21.12.2020

Praca poniżej kwalifikacji kojarzy się z brakiem ambicji lub znalezieniem się w skrajnie trudnej sytuacji życiowej. Tymczasem dla ogromnej rzeszy osób jest to codzienność. Gdyby każdy mógł znaleźć pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami i wykształceniem, to prędzej czy później zabrakłoby pracowników w innych sektorach gospodarki. Ktoś przecież musi serwować hamburgery w fast foodach, ktoś nalewać paliwo na stacji, ktoś sprzedawać gazety w kiosku. Bywają również sytuacje, w których podjęcie pracy poniżej swoich kwalifikacji może być całkiem niezłym pomysłem. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gdy potrzebujesz zdobyć doświadczenie

Podjęcie pracy poniżej swoich kwalifikacji często jest jedynym rozwiązaniem z perspektywy osób, które poza wykształceniem nie mają niczego, czym mogłyby przekonać do siebie pracodawcę. Już dawno minęły czasy, kiedy dyplom w kieszeni praktycznie gwarantował znalezienie pracy w zawodzie. Dziś pracodawcy wyżej cenią sobie doświadczenie zawodowe. Jeśli go nie masz, a od dłuższego czasu nie możesz znaleźć oferty zgodnej z Twoimi kwalifikacjami, to pora schować dumę do kieszeni i podjąć zatrudnienie na niższym stanowisku.

Gdy potrzebujesz pieniędzy

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego decydujemy się podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji, jest konieczność zaspokojenia własnych potrzeb życiowych. Szczególnie dobrze wiedzą o tym osoby mające rodziny na utrzymaniu. Brak stałych dochodów powoduje życie w ciągłym strachu, niepewności, a to fatalnie odbija się na zdrowiu psychicznym. Gdy konto świeci pustkami, to podjęcie jakiejkolwiek pracy jest silnie uzasadnione.

Gdy masz realną szansę na szybki awans

Może się zdarzyć, że pracodawca zaoferuje Ci objęcie stanowiska niższego szczebla, aby Cię sprawdzić. Zarysuje jednak wiarygodny plan rozwoju zawodowego, zgodnie z którym możesz liczyć na dość szybki awans i zatrudnienia na stanowisku odpowiadającym Twoim kwalifikacjom zawodowym. Przykładowo: dziś dostaniesz pracę jako pomoc kuchenna, ale jeśli się sprawdzisz, to w perspektywie 5-6 miesięcy możesz przejść na stanowisko zastępcy szefa kuchni.

Gdy chcesz przygotować się na różne sytuacje życiowe

Nie brakuje osób, które zupełnie świadomie podejmują decyzję o przyjęciu pracy na stanowisku poniżej swoich kwalifikacji. Robią to, aby przygotować się na nadchodzące zmiany na rynku zatrudnienia. Przewidują, że wkrótce mogą nadejść chude lata dla przedstawicieli ich zawodu i wolą uprzedzić fakty, już dziś zdobywając inne kwalifikacje, które potencjalnie mogą być bardziej pożądane przez pracodawców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie