Kiedy warto zmienić pracę na gorzej płatną? 5 klasycznych sytuacji

Maciej Piwowski
12.06.2017

Choć w badaniach Polacy coraz częściej przyznają, że praca sprawia im przyjemność i daje satysfakcję, to nadal główną motywacją do aktywności zawodowej pozostaje wynagrodzenie. Pracujemy, bo musimy z czegoś żyć i spełniać swoje potrzeby materialne. W tym kontekście tytułowe pytanie brzmi niemal absurdalnie. Dlaczego ktokolwiek miałby rozważać możliwość zmiany pracy na gorzej płatną, skoro to właśnie lepsze zarobki są najczęstszym powodem przejścia do innej firmy? Okazuje się, że to wcale nie jest wydumany problem. Podajemy 5 klasycznych sytuacji, w których zmiana pracy na gorzej płatną ma sens.

  1. Kiedy czujesz, że nie masz czasu dla rodziny – jeśli nie możesz sobie przypomnieć ostatniego weekendu w CAŁOŚCI poświęconego rodzinie, szczególnie dzieciom, bo wciąż zabierasz pracę do domu, to nie osiągasz balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jest to niezdrowa sytuacja, która szybko doprowadzi do wypalenia i chronicznego stresu. Zaczniesz pracować coraz gorzej, aż w końcu stracisz stanowisko. W takiej sytuacji lepiej jest nieco sobie odpuścić i poszukać mniej wymagającej pracy. Czas spędzony z rodziną jest bezcenny.
  2. Kiedy tracisz dużo czasu na dojazdy – nikt głośno nie mówi o tym, że dojazd do pracy nie jest prywatnym czasem pracownika, a jednak szefowie za niego nie płacą. Tymczasem coraz częściej zdarza się, że pracownicy tracą nawet kilka godzin dziennie na dojazdy! Wystarczy sprawdzić obłożenie pociągów kursujących codziennie między Łodzią a Warszawą. Jeśli więc masz możliwość podjęcia gorzej płatnej pracy na miejscu, blisko domu, to zastanów się nad tym. Pomyśl też o tym, że odejdą Ci wysokie koszty dojazdów.
  3. Kiedy w nowej firmie masz większe szanse awansu – obecnie zarabiasz dobrze, ale Twoja ścieżka kariery osiągnęła już kres? Pora poszukać nowych wyzwań – oczywiście, o ile tego potrzebujesz. Na gorzej płatnym stanowisku przemęczysz się kilka miesięcy, a później masz szansę dostać propozycję awansu, co sumarycznie bardzo Ci się opłaci.
  4. Możliwości rozwoju – doszedłeś do ściany? Czujesz, że Twoja praca stała się monotonna i wręcz rutynowa? Jednocześnie masz w sobie jeszcze na tyle werwy, aby dalej się rozwijać? Pomyśl o nowej pracy. Nawet jeśli początkowo będzie gorzej płatna, to zrekompensuje Ci to szansa tworzenia czegoś ciekawego, brania udziału w ambitnych projektach, co podniesie też Twoje kompetencje zawodowe i zwiększy Twoją atrakcyjność na rynku pracy.
  5. Zła atmosfera – żadne pieniądze nie są warte tego, aby codziennie wysłuchiwać oszczerstw pod swoim adresem, pracować w gęstej atmosferze i wypełniać polecenia tyrana-furiata. Jeśli odczuwasz lęk przed przychodzeniem do obecnej pracy, jesteś ciągle zestresowany, a przez to pogorszył się Twój stan zdrowia, czas najwyższy powiedzieć DOŚĆ. Zła atmosfera w miejscu pracy rozbije każdy zespół, dlatego lepiej zawczasu się z niego ewakuować, nawet na gorzej płatne, ale przyjaźniejsze stanowisko.

Cały poradnik sprowadza się więc do ważnej prawdy życiowej i zawodowej: pieniądze to nie wszystko. Może się więc okazać, że zmiana pracy na gorzej płatną będzie najlepszą decyzją, jaką podjąłeś w swojej dotychczasowej karierze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie