Które branże najchętniej sięgają po pracowników ze Wschodu?

Mariusz Siwko
20.09.2021

Wśród pracodawców panuje powszechne przekonanie, że gdyby nie fala emigracji zarobkowej ze Wschodu, to sytuacja gospodarcza naszego kraju byłaby znacznie gorsza. Wciąż wiele firm ma poważne trudności ze znalezieniem rąk do pracy, dlatego obserwujemy olbrzymie więc zainteresowanie pracownikami za Wschodu. Niektóre branże sięgają po nich szczególnie chętnie – wymieniamy je w naszym artykule.

Budownictwo

Tutaj sytuacja nie zmienia się od lat. Można nawet zaryzykować tezę, że bez pracowników ze Wschodu branża budowlana miałaby ogromne kłopoty i nie byłaby w stanie rozwijać się w takim tempie, jakie obserwujemy od dłuższego czasu. Pracownicy ze Wschodu nie są już też traktowani w kategorii tylko taniej, niewykwalifikowanej siły roboczej. W wielu firmach oferuje się im nawet wyższe stawki niż Polakom, co wynika z ich zaangażowania oraz gotowości do bardzo ciężkiej pracy nawet po godzinach.

Gastronomia

Zamawiając posiłek w restauracji czy jedzenie z dowozem do domu coraz częściej możemy usłyszeć język polski z wyraźnie wschodnim akcentem. To nikogo nie dziwi, ponieważ branża gastronomiczna jest jednym z największych pracodawców zatrudniających m.in. Ukraińców, Białorusinów czy Mołdawian. Wykonują oni głównie proste prace, jako pomoc kuchenna, dostawca jedzenia, pomywacz, ale coraz więcej emigrantów ze Wschodu pracuje też na stanowisku kelnera, szefa kuchni, managera sali.

Hotelarstwo

W branży hotelarskiej, która została mocno dotknięta skutkami pandemii, wyraźnie widać ogromne niedobory pracowników. Polacy nie chcą się w niej zatrudniać w obawie przed powtórką lockdownów, co chętnie wykorzystują właśnie pracownicy ze Wschodu. Hotele i pensjonaty zatrudniają ich na najróżniejszych stanowiskach, od sprzątaczek, przez konserwatorów, aż po pracowników recepcji.

IT

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest wręcz masowe poszukiwanie pracowników ze Wschodu przez firmy z sektora nowych technologii. W jednym z badań aż 75 proc. pracodawców IT zadeklarowało chęć zatrudnienia emigranta, co najlepiej pokazuje, w jak trudnej sytuacji znalazła się ta branża. Brak pracowników wymusza na pracodawcach podejmowanie niestandardowych działań, dlatego są oni gotowi zatrudniać nawet osoby bez wymaganego wykształcenia i doświadczenia, zapewniając im przeszkolenie oraz opiekę mentorską.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie