Które kompetencje miękkie są szczególnie cenione przez pracodawców?

Krzysztof Jagielski
15.03.2021

Na pewno wiesz, że kompetencje pracownika można podzielić na dwie podstawowe grupy: twarde i miękkie. Jeszcze do niedawna pracodawcy skupiali się niemal wyłącznie na tych pierwszych, ale od pewnego czasu obserwujemy zmianę tego trendu. Coraz więcej firm podczas rekrutacji zwraca uwagę na kompetencje miękkie kandydatów. W naszym poradniku wymieniamy te, które są szczególnie cenione.

Umiejętność pracy w zespole

To kluczowa kompetencja miękka z punktu widzenia pracodawców, którzy budują wewnętrzne zespoły i chcą mieć w nich osoby potrafiące ze sobą współpracować. Soliści nie mają tutaj czego szukać. Nawet wybitni specjaliści, którzy niszczą zespoły od środka, nie potrafią dogadać się ze współpracownikami czy w ogóle unikają jakiejkolwiek współpracy nie otrzymają oferty zatrudnienia.

Niekonfliktowość

Konfliktowy charakter pracownika jest poważnym problemem dla pracodawcy, ponieważ wystarczy jedna taka osoba, aby całkowicie rozregulować pracę całego zespołu i nawet stracić wysokiej klasy specjalistów odchodzących do konkurencji. Dlatego coraz więcej firm na etapie rekrutacji zwraca uwagę na to, czy kandydat ma charakter umożliwiający mu dobre dogadywanie się z pozostałymi członkami zespołu.

Dyscyplina

Chodzi tutaj o obowiązkowość i sumienność. Osoby, które mają cenne kompetencje twarde, natomiast cechuje je słomiany zapał i dość frywolne podejście do poleceń przełożonego stanowią spory problem i prędzej czy później będą musiały opuścić firmę. Pracodawcy nie chcą ryzykować takiego scenariusza, dlatego podczas rekrutacji mocno skupiają się na ocenie poziomu dyscypliny kandydata.

Samoorganizacja

Jest to niezwykle ważna kompetencja miękka w czasach dość powszechnej pracy zdalnej. Pracodawcy, którzy budują rozproszone zespoły i z góry wiedzą, że nowy pracownik będzie choć częściowo wykonywać swoje obowiązki z domu, muszą mieć pewność, że przyjmują osobę potrafiącą się samoorganizować, niemającą problemu z punktualnością, skupioną, zaangażowaną i niepotrzebującą ciągłego nadzoru ze strony przełożonego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.