Masz duże doświadczenie zawodowe? Może być Ci trudniej znaleźć pracę!

Mateusz Nowak
28.12.2018

Duże doświadczenie zawsze było atutem osób starających się o pracę. Jeśli do tego dochodziło wykształcenie kierunkowe i niezbyt wygórowane oczekiwania finansowe, to otrzymanie posady było niemal pewne. Czasy się jednak zmieniają. Obecnie część pracodawców niezbyt chętnie przyjmuje osoby mogące pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Dlaczego? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Trudności z „uformowaniem” pracownika

Osoba, która przepracowała na danym stanowisku np. 15 lat, ma bezcenną wiedzę na temat wszelkich zagadnień związanych z wykonywaniem swoich obowiązków. Nie trzeba jej więc szkolić, stopniowo wdrażać i tłumaczyć jej podstawowych kwestii. Z drugiej jednak strony niektórzy pracodawcy preferują zatrudnianie tzw. „świeżaków”. Powód jest prosty: niedoświadczonego pracownika o wiele łatwiej jest dopasować do struktury firmy.

Starzy wyjadacze, nie ma co ukrywać, mają swoje przyzwyczajenia i preferowany styl pracy. O wiele trudniej jest więc im narzucić to, jak mają wykonywać swoje obowiązki. Ten problem jest doskonale widoczny w korporacjach, które są zarządzane w sposób nowoczesny, a to niekoniecznie odpowiada najbardziej doświadczonym pracownikom.

Z tego właśnie powodu może się okazać, że bogate CV zamiast zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie pracy, stanie się balastem. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz i kto je tworzy. Nie licz jednak na to, że w każdej firmie powitają Cię z otwartymi ramionami.

Doświadczenie może być problemem także z Twojej perspektywy

Osoby mające na swoim koncie lata pracy w zawodzie, zwykle same uznają się za specjalistów. Mają ku temu podstawy, ponieważ wiedza praktyczna jest o wiele cenniejsza niż teoretyczna. Jednak w momencie, gdy aplikujesz na jakieś stanowisko, może się to okazać sporym problemem.

Znacznie trudniej będzie Ci bowiem rozpocząć pracę w firmie od dolnego szczebla. Z tego powodu mocno zawęzi się krąg ofert, które mogą Cię zainteresować. Ponadto z pewnością prędzej czy później pojawi się problem wynagrodzenia – osoba z dużym doświadczeniem ma adekwatne oczekiwania finansowe, a potencjalny pracodawca niekoniecznie będzie w stanie je zaspokoić. I tak koło się zamyka.

Oczywiście nie można twierdzić, że duże doświadczenie zawodowe to wada – byłoby to nadużycie. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że sam fakt przepracowania wielu lat na konkretnym stanowisku czy w danej branży, nie czyni jeszcze z Ciebie łakomego kąska na rynku zatrudnienia. Bywają sytuacje, gdy może to być wręcz przeszkodą do zdobycia upragnionej pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie