Najczęstsze powody odrzucenia kandydata do pracy, pomimo świetnych kwalifikacji

Piotr Kowalczyk
22.05.2019

Oczywiste jest, że dla przyszłego pracodawcy kluczowe znaczenie mają kwalifikacje kandydata. Coraz częściej jednak profesjonalny proces rekrutacji obejmuje także ocenę cech charakteru osoby, która stara się o dane stanowisko. Sytuacje, w których kandydat zostaje odrzucony, pomimo posiadania doskonałego zaplecza merytorycznego, wcale nie należą do rzadkości. Oto najczęstsze powody, które warto znać, by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Zbytnia pewność siebie

Nikt nie lubi zadufanych osób. Ciężko się z nimi pracuje, bywają bardzo konfliktowi, często irytują przełożonych swoją roszczeniową postawą. Jeśli zdradzisz takie cechy swojego charakteru podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to niestety, ale zadziała to na Twoją niekorzyść. Osoba rekrutująca z pewnością stworzy Twój profil osobowościowy, z którego będzie wynikać, że niespecjalnie nadajesz się do pracy w zespole, a to dla wielu firm może być poważnym problemem.

Częste zmiany miejsc pracy w ostatnich latach

Pracodawcy chcą zatrudniać osoby, z którymi potencjalnie da się zbudować trwałe, profesjonalne relacje zawodowe. Bardzo pożądaną cechą u współczesnych pracowników jest lojalność – niestety, coraz rzadziej spotykana.

Jeśli więc osoba prowadząca rekrutację zwróci uwagę na to, że w ostatnich latach miałeś np. 5 pracodawców, to z pewnością zapyta o powody tak częstego zmieniania miejsca zatrudnienia. Bez względu na to, co odpowiesz, na pewno pojawi się podejrzenie, że jesteś osobą niestabilną, nielojalną, a więc zatrudnienie Ciebie wiąże się ze sporym ryzykiem.

Brak referencji od poprzedniego pracodawcy

Jeśli rekrutujący poprosi Cię o referencje, a Ty ich nie masz i, co gorsza, od razu stwierdzisz, że nie jesteś w stanie ich zdobyć, to przy Twoim nazwisku pojawi się duży minus. Dlaczego? Ponieważ może to świadczyć o tym, że rozstałeś się z poprzednim pracodawcą w złych relacjach. To fatalnie świadczy o kandydacie. Pracodawcy zwykle biorą swoją stronę i z góry zakładają, że konflikt jest winą pracownika.

Brak referencji od poprzedniego pracodawcy może być odebrany w ten sposób, że jesteś osobą niesubordynowaną, mającą problem z podporządkowaniem się wewnętrznym regułom, próbującą narzucać własny punkt widzenia. Taka opinia znacząco zmniejsza Twoje szanse na zatrudnienie w nowym miejscu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie