Najważniejsze etapy rekrutacji pracownika

Andrzej Winnicki
07.02.2022

Znalezienie pracownika, zwłaszcza spełniającego wysokie oczekiwania pracodawcy, to dziś niezwykle trudne zadanie. Problemem jest przede wszystkim niedobór rąk do pracy, a także rosnąca presja płacowa. Jeśli jednak musisz szybko uzupełnić wakat w firmie, a nigdy sam nie zajmowałeś się rekrutacją, to poznaj jej najważniejsze etapy.

Stworzenie profilu idealnego kandydata

Na dobry początek musisz wiedzieć, kogo właściwie szukasz. W tym celu stwórz sobie na własne potrzeby profil idealnego kandydata, do którego będziesz dopasowywać poszczególne osoby zgłaszające się do procesu rekrutacji. Przyłóż się do tego, ponieważ im lepiej poznasz swojego przyszłego pracownika (na razie wyimaginowanego), tym mniej błędów popełnisz na etapie jego wyboru.

Ogłoszenie rekrutacji

Standardowo rekrutację w firmie ogłasza się w Internecie, wykorzystując do tego przede wszystkim portale ogłoszeniowe, jak OLX czy Pracuj.pl. Dodatkowo warto opublikować info o rekrutacji w firmowych social media, na stronie internetowej oraz na portalach branżowych. W rekrutację możesz również zaangażować obecnych pracowników, prosząc ich o to, aby informowali o poszukiwaniach klientów, kolegów z innych firm etc.

Analiza podań

Gdy zaczną już spływać pierwsze aplikacje, to czeka Cię sporo pracy z analizowaniem ich treści. Chodzi tutaj nie tylko o to, aby wstępnie wybrać osoby spełniające warunki wymienione w ogłoszeniu, ale również zweryfikować, czy w CV napisały prawdę. W tym celu możesz wykorzystać branżowe kontakty lub zostawić sobie to na czas przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych.

Rozmowa kwalifikacyjna

Najlepszych kandydatów zawsze zapraszamy na rozmowy kwalifikacyjne, które służą nie tylko zapoznaniu się z potencjalnymi pracownikami, ale też wspomnianej weryfikacji tego, co napisali w CV. Jako ekspert w swojej branży na pewno będziesz w stanie łatwo złapać kandydatów na kłamstwie czy nagięciu niektórych faktów.

Negocjowanie indywidualnych warunków zatrudnienia

Gdy znajdziesz już potencjalnie idealnego pracownika, to nie pozostaje nic innego, jak złożyć mu oficjalną propozycję zatrudnienia. Na tym etapie przychodzi czas na negocjowanie indywidualnych warunków. Pamiętaj, aby zawczasu sprawdzić, jakim budżetem dysponujesz i jakie warunki oferuje konkurencja, dzięki czemu zwiększysz szansę na to, że negocjacje nie będą bezowocne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie