Nie możesz wytrzymać w biurze? 5 pomysłów dla szukających większej wolności w pracy

Marek Szydełko
02.01.2017

Z niewolnika nie ma pracownika, o czym powinien pamiętać każdy pracodawca. Niestety, niewiele osób ma szczęście pracować tak, jak chce, a tym bardziej wykonywać zawód, który daje pełną satysfakcję. Czasy się jednak zmieniają i pracodawcy podchodzą do obowiązków swoich pracowników z coraz większą elastycznością. Jeśli więc na samą myśl o tym, że w poniedziałek musisz iść do biura, dostajesz dreszczy, rozważ wprowadzenie pewnych zmian. Mamy dla Ciebie 5 ciekawych pomysłów.

  1. Praca zdalna – to coraz popularniejsza forma zatrudnienia, która sprawdza się w wielu branżach. Jeśli pracujesz na stanowisku, które naprawdę nie wymaga od Ciebie przesiadywania w biurze, zaproponuj szefowi zmianę warunków. Pracuj w domu, ewentualnie dojeżdżaj do firmy w kryzysowych sytuacjach i na narady. Pamiętaj, aby dobrze przedstawić swoje argumenty, które mogą przekonać szefa.
  2. Geoarbitraż – to coś dla ludzi wykonujących wolne zawody, ale jednocześnie bardzo zdyscyplinowanych. Geoarbitraż polega na pracowaniu w innym, najczęściej atrakcyjnym turystycznie i tanim kraju (np. w Azji), ale jednocześnie pobieraniu pensji w Polsce. W ten sposób mogą pracować wszyscy, od których nie wymaga się obecności w biurze. Przeciętna polska pensja nie jest może imponująca w porównaniu z krajami Zachodniej Europy, ale w takiej Tajlandii to prawie majątek.
  3. Awansuj – jako szeregowy pracownik masz nikłe szanse na to, aby wywalczyć sobie większą swobodę. Dlatego nie pozostaje Ci nic innego, jak zawalczenie o awans. Doszkalaj się we własnym zakresie, wykonuj najbardziej ambitne projekty, wpraszaj się do najważniejszych zespołów, aż w końcu ktoś Cię zauważy i zaproponuje awans. Wtedy to inni będą pracować dla Ciebie, a Ty będziesz mieć nieco więcej wolności (ale jednocześnie spadnie na Ciebie większa odpowiedzialność).
  4. Załóż własną firmę – jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby wreszcie zacząć pracować według własnych reguł. Jest tylko mały problem: trzeba mieć pomysł na biznes i środki, aby go rozkręcić. Jeśli uważasz, że stać Cię na prowadzenie działalności, to zaryzykuj – w najgorszym przypadku zyskasz bezcenne doświadczenie.
  5. Buduj niezależność finansową – wymaga to oczywiście czasu, ale jeśli przez kilka lat będziesz żyć oszczędnie, mądrze inwestować i obierzesz konkretny cel, to na pewno Ci się uda. Po zebraniu kapitału będziesz mieć szansę, aby nareszcie odważnie wziąć się ze swoim zawodowym życiem za bary. Nie będziesz martwić się brakiem środków do życia. To znacznie zwiększa komfort psychiczny.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby nie zmuszać się do chodzenia do pracy, która nie daje Ci żadnej radości. Jeśli źle czujesz się w biurze, nie lubisz współpracowników i masz szczerze dość tego, co robisz, po co się męczyć? Mając umiejętności i głowę na karku na pewno znajdziesz dla siebie rynkową niszę i osiągniesz sukces w tym, co naprawdę lubisz robić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie