Obniżka wynagrodzenia – czy to dostateczny powód, aby się zwolnić?

Mariusz Siwko
11.04.2023

Żyjemy w niepewnych czasach, co jako pierwszy dyskontuje szeroko rozumiany biznes. Przedsiębiorcy doskonale odczytują trendy rynkowe i wiedzą, że koniunktura słabnie. W efekcie wiele firm już rozpoczęło proces redukcji etatów. Inne proponują pracownikom obniżkę wynagrodzenia. Czy rzeczywiście jest to powód, aby zwolnić się z pracy? Niekoniecznie, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Wszystko zależy od skali obniżki

Inaczej patrzy się na propozycję przełożonego, który proponuje obniżenie wynagrodzenia o 10 proc., inaczej na tę, która zakłada, że będziesz zarabiać o blisko połowę mniej niż obecnie. Pierwsza reakcja zawsze jest nerwowa, natomiast warto to przeanalizować na chłodno – być może okaże się, że nawet po obniżce będziesz zarabiać całkiem nieźle, szczególnie na tle mediany wynagrodzeń na Twoim stanowisku.

Przeprowadź małe śledztwo

Czyli sprawdź, czy w innych firmach specjaliści z Twojej dziedziny również otrzymują propozycję obniżki wynagrodzeń. Takie śledztwo możesz przeprowadzić na LinkedIn, GoWork czy na Twitterze, zadając publiczne pytanie. Znając nastroje w branży będzie Ci łatwiej ocenić, czy szef po prostu chce Cię wykorzystać, czy rzeczywiście nadciąga kryzys.

Weź pod uwagę czynniki pozapłacowe

Samo wynagrodzenie jest oczywiście ważne, natomiast w przypadku wieloletniej pracy w jednej firmie nie powinno mieć decydującego wpływu na to, czy zostaniesz czy przejdziesz do konkurencji.

Zastanów się nad tym, czy nadal masz perspektywy rozwoju w obecnym przedsiębiorstwie, czy masz dobre relacje z przełożonymi i współpracownikami, czy odpowiadają Ci godziny pracy, czy regularnie są wypłacane różnego rodzaju bonusy, czy czujesz, że Twoja pozycja w firmie jest mocna itd.

Dopiero po przeanalizowaniu omówionych kwestii możesz rzetelnie podjąć decyzję o zaakceptowaniu lub odrzuceniu zaproponowanych warunków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie