Odzież ochronna i robocza - jaka powinna być?

Piotr Kowalczyk
25.03.2021

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej lub roboczej. Jednak nie w każdym zakładzie pracy zachodzi taka potrzeba. Wszystko zależy od stanowisk pracowników oraz zagrożeń dla ich zdrowia podczas wykonywania obowiązków. Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne: odzież ochronna powinna być zawsze dostosowana do panujących na stanowisku warunków, występujących tam zagrożeń i czynników szkodliwych, ale też do potrzeb pracownika – odzież ma nie tylko chronić, ale również zapewniać komfort pracy. Dowiedz się więcej na temat odzieży ochronnej i roboczej z poniższego artykułu.

Odzież ochronna a robocza - różnice

Zadaniem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracownika przed szkodliwym działaniem czynników środowiska pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie ochrony dla pracownika, jeśli ten ma styczność z następującymi czynnikami:

 • wysoka lub niska temperatura,
 • żrące substancje,
 • ogień,
 • duże natężenie hałasu,
 • opary,
 • elektryczność,
 • gazy,
 • woda,
 • ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

Odpowiednia odzież ochronna musi spełniać wszystkie normy BHP. Jest ona również częścią środków ochrony indywidualnej.

Z kolei odzież robocza ma na celu ochronę przed ubrudzeniem lub zniszczeniem prywatnej odzieży zatrudnionego. Inną funkcją tego rodzaju ubrań jest promocja firmy lub podkreślanie odrębności zawodowej. W związku z tym odzieżą roboczą może być każda część garderoby, od spodni, koszulek po kurtki czy nawet nakrycia głowy.

Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej to wszystkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu ochrony jego zdrowia przed jednym, lub większą liczbą zagrożeń, które wynikają z występujących w zakładzie pracy szkodliwych czynników. Środkami ochrony indywidualnej mogą być:

 • kaski - chronią one głowę przede wszystkim przed różnego rodzaju urazem mechanicznym,
 • gogle i okulary - służą do ochrony oczu przed wszelkimi cieczami, odłamkami oraz szkodliwym promieniowaniem,
 • obuwie - chroni stopy pracownika przed niebezpiecznymi czynnikami, np. przed przebiciem (stopę chroni stalowa wkładka). Obuwie ochronne musi wykazywać szczególne cechy,
 • nauszniki - ich główne działanie to ochrona przed hałasem, mogą być częścią kasku ochronnego. Ich alternatywą są wkładki przeciwhałasowe, czyli stopery.

Krótkie spodenki do pracy a przepisy

Krótkie spodenki do pracy to częsty problem, który pojawia się kiedy tylko zaczyna się robić cieplej. Problem szczególnie dotyczy pracowników fizycznych na przykład w magazynach, na budowie lub w zakładach produkcyjnych. Faktem jest, że nie istnieje przepis, który zakazuje noszenia krótkich spodenek do pracy. Jednak obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi podczas wykonywania pracy. W związku z tym długie spodnie robocze są uznawane za środki ochrony indywidualnej, a ich stosowanie może okazać się niezbędne w niektórych sytuacjach. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy i tego, co on uważa za bezpieczne.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.