Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej lub roboczej. Jednak nie w każdym zakładzie pracy zachodzi taka potrzeba. Wszystko zależy od stanowisk pracowników oraz zagrożeń dla ich zdrowia podczas wykonywania obowiązków. Przepisy w tym zakresie są jednoznaczne: odzież ochronna powinna być zawsze dostosowana do panujących na stanowisku warunków, występujących tam zagrożeń i czynników szkodliwych, ale też do potrzeb pracownika – odzież ma nie tylko chronić, ale również zapewniać komfort pracy. Dowiedz się więcej na temat odzieży ochronnej i roboczej z poniższego artykułu.
Zadaniem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracownika przed szkodliwym działaniem czynników środowiska pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie ochrony dla pracownika, jeśli ten ma styczność z następującymi czynnikami:
Odpowiednia odzież ochronna musi spełniać wszystkie normy BHP. Jest ona również częścią środków ochrony indywidualnej.
Z kolei odzież robocza ma na celu ochronę przed ubrudzeniem lub zniszczeniem prywatnej odzieży zatrudnionego. Inną funkcją tego rodzaju ubrań jest promocja firmy lub podkreślanie odrębności zawodowej. W związku z tym odzieżą roboczą może być każda część garderoby, od spodni, koszulek po kurtki czy nawet nakrycia głowy.
Środki ochrony indywidualnej to wszystkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu ochrony jego zdrowia przed jednym, lub większą liczbą zagrożeń, które wynikają z występujących w zakładzie pracy szkodliwych czynników. Środkami ochrony indywidualnej mogą być:
Krótkie spodenki do pracy to częsty problem, który pojawia się kiedy tylko zaczyna się robić cieplej. Problem szczególnie dotyczy pracowników fizycznych na przykład w magazynach, na budowie lub w zakładach produkcyjnych. Faktem jest, że nie istnieje przepis, który zakazuje noszenia krótkich spodenek do pracy. Jednak obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi podczas wykonywania pracy. W związku z tym długie spodnie robocze są uznawane za środki ochrony indywidualnej, a ich stosowanie może okazać się niezbędne w niektórych sytuacjach. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do pracodawcy i tego, co on uważa za bezpieczne.
Artykuł partnera.