Pewna praca za granicą - gdzie wyjechać za granicę?

Jerzy Biernacki
18.03.2022

Polski rynek pracy oferuje nowe możliwości zatrudnienia, wzrasta też najniższa krajowa, jednak panujące u nas standardy, wciąż trudno porównać z warunkami, jakie spotyka się za granicą. Decyzja o wyjeździe nie należy do najłatwiejszych, ale mimo to, wielu naszych rodaków się na niego decyduje. Przyczyny są różne - poprawa statusu materialnego, chęć rozwoju, poznawanie odmiennych kultur. Praca za granicą może być szansą na lepszą przyszłość, pod warunkiem, że podejdziesz do tego tematu rozsądnie. Jak znaleźć pracę za granicą i w jakich krajach warto jej szukać?

Dlaczego oferty pracy za granicą przyciągają Polaków?

Polaków przebywających czasowo za granicą można liczyć w milionach, wielu decyduje się również na stały pobyt. Co stoi za takim wynikiem? Praca za granicą to przede wszystkim wysokie zarobki, lepsze perspektywy zawodowe i szansa na rozwój, ale przyczyn może być znacznie więcej. W wielu państwach funkcjonuje korzystniejszy system podatkowy i atrakcyjne wsparcie socjalne, a pracujący mają dostęp do opieki medycznej na bardzo wysokim poziomie.

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się również z możliwością nauki języków obcych, zwiedzania nowych miejsc i poznawania odmiennych obyczajów, a dla niektórych to po prostu chęć podążania za bliskimi lub zwykła konieczność, spowodowana brakiem odpowiedniej pracy w Polsce. 

Jak znaleźć pracę za granicą?

Legalna, dobrze płatna, a przede wszystkim bezpieczna praca za granicą jest bardzo możliwa, pod warunkiem, że wiesz jak jej szukać. Możesz zacząć od rozmowy z rodziną i bliskimi, którzy pracowali w innym kraju - być może polecą Ci godnego zaufania pracodawcę. Wiele ofert znajdziesz też na popularnych serwisach ogłoszeniowych, jednak w tym przypadku musisz zachować czujność. Niestety w sieci łatwo trafić na oszustwo. Aby zminimalizować ryzyko, zweryfikuj firmę, do której planujesz aplikować.

Jeśli chcesz ograniczyć niebezpieczeństwo i stres związany z wyjazdem - zdecyduj się na współpracę z profesjonalną firmą budowlaną, taką jak InServ. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają potrzeby niemieckiej branży budowlanej, ponieważ od lat działają na tamtejszym rynku pracy. Kompleksowe podejście, minimum formalności, zlecenia dopasowane do Twoich umiejętności i ciągłe wsparcie, to tylko część korzyści wynikających ze współpracy z InServ. 

Gdzie szukać pracy za granicą?

Wśród chętnie wybieranych państw jest Wielka Brytania, Holandia, Norwegia czy Irlandia. Jednak według statystyk najwięcej Polaków przebywa czasowo w Niemczech. Nic dziwnego, tamtejszy rynek pracy jest bardzo chłonny i przyjazny dla obcokrajowców. Zatrudnienie można znaleźć w różnych branżach, ale szczególnie duże zapotrzebowanie dotyczy pracowników budowlanych. Polscy fachowcy cenieni są przez tamtejszych przedsiębiorców za swoją wiedzę, umiejętności i pracowitość. 

Praca w Niemczech na budowie cieszy się dużym zainteresowaniem. Pracownicy z doświadczeniem w swojej branży, tacy jak płytkarze, murarze, brukarze czy malarze mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia i dobre warunki pracy. Dużym atutem jest także niższy koszt życia w porównaniu do innych państw i bliskość, dzięki czemu zjazdy do Polski można planować z większą częstotliwością

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie