Piszesz CV? Zrób to „pod” konkretnego pracodawcę

Andrzej Winnicki
05.08.2019

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby poszukujące pracy jest wysyłanie dokładnie takiego samego CV do różnych pracodawców. Owszem, jest to wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ale z drugiej strony znacznie zmniejsza szansę na znalezienie wymarzonego zatrudnienia. Obecnie od kandydatów oczekuje się choćby minimum kreatywności (przynajmniej jeśli mówimy o pracy umysłowej), dlatego zalecamy, aby CV zawsze pisać „pod” konkretnego pracodawcę. Na czym to polega? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Nie każde doświadczenie zawodowe będzie docenione

Zwyczajowo w CV wpisuje się cały przebieg kariery zawodowej. Bywa jednak, że nie jest to konieczne, a wręcz jest niewskazane. Przykładowo: jeśli zamierzasz zatrudnić się na stanowisku doradcy klienta, to warto pochwalić się przed potencjalnym pracodawcą tylko tymi etapami, które potwierdzają, że masz doświadczenie w pracy z klientem. Nie ma sensu wpisywać do życiorysu wszystkich, nawet epizodycznych przystanków, skoro nie mają one żadnego związku z pracą, o którą się starasz.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Jeśli nie masz zbyt bogatego doświadczenia zawodowego, to wpisz w CV wszystko, co tylko może zainteresować potencjalnego pracodawcę – również pracę w formie wolontariatu.

Odpowiedz w CV na oczekiwania pracodawcy

CV to źródło informacji nie tylko o doświadczeniu zawodowym kandydata, ale też cechach jego charakteru, które mogą być przydatne na konkretnym stanowisku. Dlatego właśnie pisząc życiorys warto kierować się oczekiwaniami, jakie zostały wyszczególnione w ogłoszeniu.

Jeśli np. pracodawca informuje, że szuka osoby skrupulatnej, to podkreślenie w CV, że masz doświadczenie w pracy na stanowisku księgowego czy rewidenta na pewno zadziała na Twoją korzyść. Takie rzeczy warto umieścić na samym początku dokumentu.

Pokaż, że zapoznałeś się z treścią ogłoszenia

Nic tak nie frustruje rekruterów, jak to, gdy upewniają się, że kandydat wysłał CV „z automatu”, nie sprawdzając nawet, na jakie stanowisko aplikuje. Świadczą o tym drobne, ale wstydliwe błędy – np. brak zmiany nazwy firmy, do której wysyła się dokument. Zrobisz dobre pierwsze wrażenie, jeśli pokażesz, że traktujesz proces rekrutacji poważnie i dokładnie zapoznałeś się z wymaganiami stawianymi kandydatom.

Załóżmy, że pracodawca oczekuje np. 2-letniego doświadczenia w pracy w środowisku Excel. Ty go jednak nie masz. W CV możesz więc pochwalić się znajomością innych programów, podkreślając przy tym, że bardzo szybko uczysz się obsługi aplikacji i chętnie udowodnisz to podczas 2-tygodniowego stażu. Osoba prowadząca rekrutację będzie mieć wówczas pewność, że przeanalizowałeś ogłoszenie, a do tego jesteś ambitny i bardzo zależy Ci na tej pracy, skoro aplikujesz na dane stanowisko pomimo braku odpowiedniej kwalifikacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie