Po czym poznasz, że dobrze wypadłeś podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Mariusz Siwko
03.09.2019

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujące przeżycie. Tym bardziej, że nie zawsze kandydat otrzyma informację zwrotną jeszcze w trakcie spotkania z osobą prowadzącą rekrutację. „Odezwiemy się”, „Proszę czekać na kontakt” – to typowa mowa-trawa, z której niewiele wynika. Istnieją jednak sygnały świadczące o tym, że mogłeś naprawdę dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Grunt to je odczytać.

Długi czas trwania spotkania

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna trwa stosunkowo długo, to najwyraźniej prowadząca spotkanie osoba jest mocno zainteresowana Twoją osobą i chce się o Tobie jeszcze więcej dowiedzieć. Zwykle jest tak, że jeśli kandydat od razu robi złe wrażenie, to rekruter dąży do jak najszybszego zakończenia spotkania.

Przejście do pytań o sprawy prywatne

Świadczy o tym, że w ocenie osoby prowadzącej rekrutację masz wystarczające kompetencje do objęcia proponowanego stanowiska. Można więc przejść do pytań, które pozwolą sprawdzić, czy odnajdziesz się w zespole pod względem czysto osobowościowym.

Zaproponowanie drugiej kawy

Zawsze się zgódź, nawet jeśli nie masz na nią ochoty! Druga kawa to wyraźne zaproszenie do dalszego prowadzenia rozmowy, co świadczy o tym, że zainteresowałeś osobę prowadzącą rekrutację i przechodzisz na wyższy poziom, po którym może nastąpić zaproponowanie Ci stanowiska. Zwykle jest tak, że jeśli ktoś nie przypadł nam do gustu, to nie chcemy z nim dłużej spędzać czasu.

Sprawdzenie poprawności numeru telefonu

Jeśli po zakończeniu rozmowy prowadząca ją osoba poprosi Cię o sprawdzenie, czy podany numer telefonu jest prawidłowy, to na pewno dobrze wypadłeś. Rekruterowi zależy bowiem, aby się z Tobą skutecznie skontaktować – nie chce, by drobna pomyłka w numerze przekreśliła szanse na nawiązanie współpracy.

Umówienie kolejnego spotkania

Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy firma prowadzi wielostopniową rekrutację i decyzja o zatrudnieniu danej osoby musi zostać podjęta na wyższym szczeblu. Skoro rekruter od razu proponuje kolejne spotkanie, tym razem ze swoim przełożonym, to na pewno zrobiłeś na nim dobre wrażenie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.