Powrót na etat po latach samozatrudnienia – co zrobić, aby mniej bolało?

Antoni Kwapisz
27.09.2021

Prowadzenie biznesu, wbrew obiegowej opinii, nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Wiele osób w końcu nie wytrzymuje ciągłego podnoszenia podatków, kontroli i użerania się z klientami, postanawiając wrócić na ciepły etat. Może to być jednak bardzo bolesne doświadczenie, zwłaszcza jeśli wcześniej taka osoba przez wiele lat była „na swoim”. Co zrobić, aby w miarę gładko poradzić sobie z tą fundamentalną zmianą w życiu zawodowym. Wykorzystaj te wskazówki.

Zapomnij o tym, co robiłeś wcześniej

To, że przez np. kilkanaście lat prowadziłeś firmę w branży spożywczej może nie mieć żadnego przełożenia na to, czym i jak będziesz się zajmować na etacie w przedsiębiorstwie z zupełnie innego sektora. Nie porównuj swoich metod zarządzania biznesem do tych, jakie preferuje Twój obecny pracodawca. Nie próbuj go poprawiać, dyskutować z nim czy buntować nowych kolegów, ponieważ Twoja kariera w tej firmie szybko dobiegnie końca.

Zrozum, że zaczynasz prawie od zera

Wielu doświadczonych przedsiębiorców ma bardzo poważny problem z zaakceptowaniem tego, że nabyte przez nich umiejętności nie są wcale przydatne na zajmowanym stanowisku. Mało tego: może się nawet okazać, że musisz na nowo przyswoić sobie wiedzę, ukończyć liczne kursy, czy uzupełnić wykształcenie, aby stać się atrakcyjnym pracownikiem na rynku. To trudne, ale konieczne, bo w przeciwnym razie możesz miesiącami szukać pracy, której po prostu dla Ciebie nie ma.

Nie skupiaj się na samej pensji

Wynagrodzenie to szczególnie drażliwa kwestia dla byłych przedsiębiorców, którzy mają jeszcze w pamięci czasy, kiedy zarabiali spore pieniądze i dziś trudno jest im zaakceptować, że ktoś zaproponował im tylko ułamek tej kwoty. Pamiętaj jednak, że etat daje Ci również szereg innych profitów, jak bezpieczeństwo, święty spokój, brak konieczności zajmowania się wieloma aspektami prowadzenia biznesu, pozapłacowe elementy wynagrodzenia etc. Są to bardzo cenne korzyści, których nie doświadczałeś będąc przedsiębiorcą.

Poszukaj pracy, w której możesz wykorzystać swoje doświadczenie przedsiębiorcy

Nawet jeśli nie masz żadnego konkretnego fachu w ręku, a Twoje wykształcenie nie przystaje do aktualnych oczekiwań szeroko pojętego rynku pracy, to nadal masz coś, czego brakuje większości pracowników – chociażby umiejętność zarządzania zespołem, negocjowania cen, wykonywania wielu czynności jednocześnie, pozyskiwania klientów itd.

Są to cenne kwalifikacje, które możesz wykorzystać na wielu stanowiskach i dzięki temu uciszyć gnębiące Cię uczucie, że wykonałeś wielki krok do tyłu w swojej karierze zawodowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie