Poznaj korzyści z pracy w oparciu o umowę-zlecenie

Remigisz Szulc
30.10.2018

Praca na umowę-zlecenie nie ma w naszym kraju „dobrej prasy”. Od lat trwa nagonka na pracodawców oferujących tzw. umowy śmieciowe. Okazuje się jednak, że wielu osobom taka forma zatrudnienia może się zwyczajnie opłacać. Praca w oparciu o umowę-zlecenie niesie ze sobą kilka konkretnych korzyści, które wymieniamy w naszym poradniku.

Ubezpieczenie

Od kilku lat umowy-zlecenie są już „ozusowane”, co oznacza, że pracodawca musi odprowadzać od nich składki na ubezpieczenie społeczne. Pracownik może natomiast we własnym zakresie opłacać składkę chorobą. Dzięki temu zachowuje pełne prawo do korzystania z zasiłku w okresie choroby czy urlopu macierzyńskiego. Oczywiście pod warunkiem, że została zachowana ciągłość opłacania składki przed minimum 90 dni. Nie jest więc tak, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę-zlecenie są zostawione na pastwę losu i nie mogą korzystać z żadnych świadczeń socjalnych.

Swoboda w rozwiązywaniu umowy

Nie pasuje Ci współpraca z danym pracodawcą? Umowę-zlecenie możesz rozwiązać praktycznie z dnia na dzień, no chyba, że został w niej wpisany okres wypowiedzenia (rzadkość). Ma to swoje dobre i złe strony – zasada ta działa bowiem także w drugą stronę i to pracodawca może Ci podziękować za współpracę w trybie natychmiastowym. Nie da się natomiast ukryć, że praca w oparciu o umowę-zlecenie jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią się ograniczać i często zmieniają miejsca zatrudnienia.

Brak szefa

Pracując w oparciu o umowę-zlecenie nie musisz słuchać niczyich poleceń. Specyfiką takiej formy zatrudnienia jest to, że pracodawca może od Ciebie żądać jedynie realizacji konkretnego zadania. Nie ma zatem mowy o tym, abyś w poniedziałek składał maszyny, a we wtorek zamiatał pomieszczenia biurowe. To duży plusy.

Dobre rozwiązanie dla studentów

Pracę w oparciu o umowę-zlecenie szczególnie można polecić osobom bardzo młodym, w tym studentom i uczniom do 26. roku życia. W ich przypadku nie zachodzi obowiązek odprowadzania składek na ZUS, a to oznacza, że kwota wynagrodzenia z tytułu umowy jest znacznie wyższa.

Warto jednak pamiętać, że student/uczeń pracujący w oparciu o umowę-zlecenie nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a co za tym idzie nie przysługuje mu prawo do otrzymywania zasiłku w razie choroby czy urlopu macierzyńskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie