Praca tymczasowa – wszystko, co warto wiedzieć o takiej formie zatrudnienia

Remigisz Szulc
10.04.2017

Praca tymczasowa to bardzo popularna w Polsce forma zatrudnienia. Wpływa na to sezonowy charakter prowadzenia wielu biznesów. Z uwagi na długą zimę niektóre firmy nie mogą pracować przez okrągły rok, dlatego dużo chętniej decydują się na zatrudnianie pracowników tymczasowych niż etatowych. Na czym dokładnie polega praca tymczasowa? Jakie prawa przysługują pracownikowi? Przeczytaj.

Czym jest praca tymczasowa?

Aby móc mówić o pracy tymczasowej, muszą zostać spełnione konkretne warunki wymienione w Ustawie o zatrudnieniu pracowników Tymczasowych. Praca tymczasowa powinna mieć charakter sezonowy, okresowy, doraźny. Jej wykonanie przez pracowników etatowych, z różnych obiektywnych przyczyn, musi być niemożliwe (np. z powodu choroby czy dłuższej nieobecności pracownika). W praktyce przedsiębiorcy zatrudniają pracowników tymczasowych wtedy, gdy pilnie potrzebują rąk do pracy, ale wiedzą, że później nastąpi zastój.

Ważne!

Pracownika tymczasowego można zatrudnić wyłącznie przez zarejestrowaną agencję pracy tymczasowej. To ona podpisuje umowę z pracownikiem i niejako „wypożycza” go swojemu klientowi.

Jakie prawa przysługują pracownikowi tymczasowemu?

Pracownik tymczasowy podpisując umowę z agencją otrzymuje pełnię praw przysługujących osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Ma więc prawo do urlopu, wynagrodzenia chorobowego, a agencja musi za niego opłacać składki. Okres pracy tymczasowej jest także zaliczany do emerytury.

Jeśli chodzi o wymiar urlopu, to za każdy przepracowany miesiąc pracownik tymczasowy nabywa prawo do 2 dni płatnego urlopu – zupełnie tak samo, jak pracownik etatowy. W przypadku choroby pracownik tymczasowy także ma prawo do zwolnienia chorobowego.

Co z wypowiedzeniem umowy? Jeśli umowa została zawarta na 2 tygodnie, to okres wypowiedzenia odgórnie wynosi 3 dni. W przypadku dłuższych umów okres ten wzrasta do tygodnia.

Warto wiedzieć

Jeśli umowa została zawarta na co najmniej 6 tygodni, pracownik tymczasowy ma prawo do skorzystania ze szkoleń pracowniczych.

Pracownik tymczasowy musi być traktowany przez pracodawcę tak samo, jak pracownik zatrudniony na stałe. Nie może być więc w żaden sposób dyskryminowany, poniżany czy gorzej wynagradzany. Jeśli dojdzie do takich sytuacji, pracownik może domagać się odszkodowania z tytułu złamania przepisów Kodeksu pracy.

Praca tymczasowa to bardzo dobry pomysł na zbieranie doświadczenia zawodowego. Często jest tak, że jeśli pracownik wykaże się zdolnościami i zaangażowaniem, otrzymuje propozycję podjęcia pracy w oparciu o normalną umowę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie