Wielu, szczególnie młodych ludzi, marzy o pracy w dużej, międzynarodowej korporacji. Kusi prestiż marki przedsiębiorstwa, liczne benefity i klarowna ścieżka kariery. Z drugiej strony w Polsce dominują firmy rodzinne, które tworzą najwięcej miejsc pracy. Podjęcie zatrudnienia w takiej firmie również może nieść ze sobą szereg korzyści, które omawiamy w tym poradniku.
W rodzinnych firmach o wiele łatwiej jest zachować kontakt nie tylko z członkami tego samego zespołu, ale też z bezpośrednimi przełożonymi czy nawet z właścicielami biznesu. Takie relacje są ważne i cenne, ponieważ dają poczucie robienia czegoś wartościowego, ważnego, dostrzeganego i docenianego.
W mniejszych zespołach, w których wszyscy się znają – niezależnie od zajmowanego stanowiska – dużo łatwiej jest zbudować dobre, nawet przyjacielskie relacje. Gdy pracujesz w otoczeniu ludzi, których lubisz, szanujesz i możesz na nich liczyć nie tylko w sytuacjach zawodowych, to z dużo większą ochotą przychodzisz do pracy.
W mniejszych firmach pracownicy są mocno zaangażowani w życie firmy. Widzą jej rozwój, problemy, doskonale orientują się w realiach danej branży. Dzięki temu wiedzą, że ich zaangażowanie, podejmowane decyzje czy pomysły, którymi dzielą się z przełożonymi, mogą decydować o przyszłości przedsiębiorstwa.
To dla wielu osób może być kluczowy argument przemawiający za zatrudnieniem się w rodzinnej firmie – zwłaszcza po wcześniejszej przygodzie w korporacji. Jeśli nie chcesz być tylko pozycją na liście płac, ale kimś, kto jest zauważany, to wybierz pracę w mniejszym przedsiębiorstwie. Możesz w nim liczyć na to, że pracodawca będzie znać Twoje personalia, sytuację rodzinną, problemy itd. Ma to bezpośrednie przełożenie na satysfakcję z pracy.