Praca za granicą i pierwsze wyzwania – jak je pokonać?

Jerzy Biernacki
13.05.2020

Decyzję o emigracji zarobkowej co roku podejmują setki tysięcy Polaków, którzy liczą na lepsze warunki pracy za granicą. Przed jakimi wyzwaniami stają na początku i jak łatwo można je rozwiązać?

Emigracja różne ma imiona – dla jednych to raczej krótkie okresowe wyjazdy mające przynieść duży dochód w krótkim czasie, dla innych z kolei – stała zmiana miejsca zamieszkania i próba integracji z inną kulturą. Niezależnie od tego, jaki jest Twój sposób i motywacja przemawiająca za podjęciem pracy za granicą, istnieją wyzwania, przed którymi staje większość emigrantów. Jak sobie z nimi poradzić?

Poszukiwanie ofert pracy

Internet jest dużym ułatwieniem w kwestii poszukiwania pracy. Dla osób, szukających jej za granicą, wciąż jest to jednak spore wyzwanie. Oferty na zagranicznych portalach często pojawiają się w obcych językach lub zawierają niezrozumiałe sformułowania. Ponadto, niektóre firmy, które kierują swoje oferty pracy głównie do emigrantów, nie publikują ogłoszeń online, zamiast tego współpracując z polskimi agencjami. Dlatego wiele osób szuka pracy właśnie za ich pośrednictwem, jednak wymaga to często płacenia dość wysokiej prowizji. Alternatywą jest serwis Globelus - https://www.globelus.pl – który umożliwia Polakom samodzielne poszukiwanie pracy za granicą, udostępniając bazę ogłoszeń zweryfikowanych i zaufanych zleceniodawców z całej Europy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy we Francji.

Bariera językowa

To wyzwanie niekoniecznie doskwiera emigrantom na samym początku – zazwyczaj w pracy wystarcza komunikatywny angielski. Problem często pojawia się przy kwestiach formalnych, na przykład związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, by wypełniać dokumenty w obcym języku, najlepiej zainwestować w usługi profesjonalnego doradcy.

Spirala urzędnicza

Nie możesz wynająć mieszkania bez przydzielonego Ci przez urząd numeru osobistego. A tego numeru nie uzyskasz bez kontraktu na wynajem. Znasz te problemy z autopsji lub ze słyszenia? Nic dziwnego – w wielu europejskich krajach emigranci mierzą się z tym samym problemem, którym jest zawiła biurokracja. Nie są to jednak oczywiście sytuacje bez wyjścia. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rady innych rodaków – niestety, urzędy często podają sprzeczne informacje, odsyłając petenta do kolejnych stanowisk niczym w ping-pongowej rozgrywce. Zazwyczaj wyjście jest jednak proste – wystarczy zaczerpnąć rady kogoś, kto już się z problemem uporał. Jeśli nie znasz nikogo w nowym miejscu zamieszkania, skorzystaj z grup facebookowych dla emigrantów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie