Praca zgodna z ideą work-life balance. Co ja charakteryzuje?

Mateusz Nowak
16.10.2023

Work-life balance to wcale nie utopia. Jak najbardziej można połączyć sukcesy zawodowe ze szczęśliwym życiem prywatnym, w tym rodzinnym. Na taki „luksus” mogą sobie pozwolić również pracownicy niższego szczebla, co oczywiście jest ściśle uzależnione od polityki pracodawcy. W naszym poradniku podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować praca zgodna z ideą work-life balance.

Krótkie piątki

Zwyczaj zaczerpnięty z zagranicznych korporacji coraz częściej trafia „pod strzechy”, czyli do małych i średnich firm. Pracodawcy zaczynają rozumieć, że w piątkowe popołudnie wydajność pracowników drastycznie spada, dlatego lepszym pomysłem jest skrócenie tego dnia pracy. Dzięki temu pracownicy odczuwają wyższą satysfakcję z zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie, a to ma pozytywne przełożenie na ich motywację.

4 dni pracy

Osławiony czterodniowy tydzień pracy wcale nie jest granatem wrzuconym w sam środek polskiej przedsiębiorczości. Doświadczenia krajów, które testują ten model (np. Finlandii) pokazują, że można zachować wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby godzin pracujących. Czterodniowy tydzień pracy jest wielkim krokiem w kierunku diametralnej poprawy jakości życia osób zatrudnionych na etacie.

Alternatywą dla czterodniowego tygodnia może być skrócenie dnia roboczego np. do 6 czy 7 godzin. To także ma uzasadnienie w faktach, które jednoznacznie wskazują, że nikt nie jest w stanie zachować pełnej wydajności przez 8 godzin, nie wspominając już o 10 czy 12.

Elastyczny system pracy

Czyli możliwość pracy zarówno stacjonarnie w biurze, jak i w domu. Idealnie byłoby znaleźć zatrudnienie w takiej firmie, która daje pracownikom wolna rękę. Wówczas np. 2 dni w tygodniu pracujesz w siedzibie, a 2 w domu, dzięki czemu nie wchodzi w grę znużenie, irytacja czy inne negatywne skutki ciągłej pracy w tym samym środowisku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie