Kwarantanna nie jest równoznaczna z urlopem, choć wiele osób zupełnie niesłusznie stawia między nimi znak równości. Pracownik wysłany na kwarantannę nie może wychodzić z domu, co już po kilku dniach zaczyna fatalnie odbijać się na jego psychice. Tutaj duże pole do popisu ma pracodawca, który może na różne sposoby wesprzeć swojego pracownika w tym trudnym dla niego czasie. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.
Praca zdalna powoli staje się standardem, dlatego jeśli pracownik czuje się dobrze, a kwarantannę odbywa bardziej pro forma, to nic niee stoi na przeszkodzie, by podrzucić mu kilka zadań do wykonania. Dzięki temu nie będzie się nudzić, zachowa ostrość umysłu oraz nie narobi sobie nadmiernych zaległości.
W dobie powszechnego dostępu do Internetu można bez wielkiego problemu utrzymać kontakt z pracownikiem. Zorganizuj więc co najmniej dwie wideokonferencje, w trakcie których pracownik będzie mógł wdrożyć się aktualne działania podejmowane w firmie i pozostać na bieżąco z realizowanymi projektami. To również świetna okazja do tego, aby wykorzystać jego potencjał i zaangażować go w pracę zespołu.
Będzie to bardzo pomocne w sytuacji, gdy pracownik rzeczywiście ma dużo na głowie i może się obawiać, że po zakończeniu kwarantanny spadnie na niego mnóstwo obowiązków. Takie myślenie nie ułatwia mu izolacji i może nawet skutkować pogłębieniem fatalnego samopoczucia.
Jeśli dostarczysz pracownikowi sensowny plan obowiązków, to będzie wiedział, na co się szykować, a to powinno wręcz pozytywnie wpłynąć na jego motywację.
To ważne, aby pracownik czuł Twoje wsparcie i nie miał poczucia winy z powodu konieczności poddania się kwarantannie. Od razu zapowiedz mu, że nie masz do niego o nic pretensji, że jego stanowisko czeka, że ta przerwa nie wpłynie na Wasze stosunki.
Wielu pracowników w czasie kwarantanny przeżywa psychiczne katusze podejrzewając, że po powrocie do firmy dostaną dużo niższą pensję, a docelowo mogą zostać zwolnieni. Jeśli tego nie planujesz, to otwarcie zapewnij o tym swojego pracownika.