Przebranżowienie – na czym polega? Kiedy warto?

Mariusz Siwko
16.09.2024

Decyzja o przebranżowieniu z pewnością jest jedną z najtrudniejszych w zawodowym życiu. Czasami jednak jest to początek dużo lepszej kariery, która przyniesie więcej satysfakcji i profitów ekonomicznych. Czym właściwie jest przebranżowienie i kiedy warto się na nie zdecydować? Czytaj dalej.

Przebranżowienie, czyli?

Przebranżowienie to zmiana dotychczasowej ścieżki zawodowej na zupełnie inną dziedzinę, włącznie z przeniesieniem się do innego sektora gospodarki. Najczęściej mówimy tutaj o drastycznej zmianie profilu zawodowego – na przykład wtedy, gdy nauczyciel języka polskiego kończy kurs spawacza i podejmuje pracę w zakładzie remontującym wagony kolejowe.

Cele przebranżowienia

Ludzie decydują się na przebranżowienie z różnych powodów. Do najczęstszych należą:

  • Potrzeba zmiany, wypalenie zawodowe, głęboka niechęć do wykonywania dotychczasowej pracy;
  • Dostrzeżenie szansy na zarobienie większych pieniędzy w innej branży;
  • Odkrycie w sobie talentu do wykonywania zupełnie innej pracy;
  • Zainteresowanie się nową branżą;
  • Uzupełnienie kwalifikacji o takie, które są bardzo pożądane w atrakcyjnym sektorze gospodarki.

Kiedy warto rozważyć przebranżowienie?

Decyzji o przebranżowieniu nie należy podejmować pochopnie, np. pod wpływem kryzysu w obecnej pracy czy zwykłego przemęczenia. Dobrze to wszystko przemyśl i zastanów się, czy potrzeba całkowitego przemeblowania swojego życia zawodowego nie wynika z problemów, które można rozwiązać w dużo prostszy sposób (np. zmieniając pracodawcę).

Przebranżowienie może być natomiast najlepszą opcją w sytuacji, gdy nie odczuwasz już żadnej satysfakcji z wykonywania obecnej pracy, osiągnąłeś w niej tzw. sufit i nie masz możliwości dalszego rozwoju zawodowego, masz problemy finansowe, a nie ma szans na otrzymanie podwyżki czy znalezienie lepiej płatnego stanowiska dla osoby z Twoimi kwalifikacjami lub po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, co zaczęło Cię interesować, lubisz to robić i chcesz się rozwijać w tym kierunku.

Przebranżowienie się może być również idealnym wyborem dla osób, które chcą spędzać więcej czasu z bliskimi, zwolnić, bardziej skupić się na swoich potrzebach i nie zaharowywać się na śmierć, co jest wymagane w obecnej branży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie