Pytaj, a nie tylko odpowiadaj! O co zawsze warto zapytać osobę prowadzącą rekrutację?

Krzysztof Jagielski
11.12.2018

Rozmowa kwalifikacyjna standardowo kojarzy się z odpowiadaniem na przeróżne pytania i tak też z reguły to wygląda. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zrobić naprawdę dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację, warto także wyjść poza utarty schemat. Świetnym pomysłem będzie zadanie kilku istotnych pytań, które zaprezentują kandydata w dobrym świetle i pozwolą go lepiej zapamiętać. Kilka szczególnie przydatnych pytań wymieniamy w naszym poradniku.

Jak wygląda standardowy dzień pracy na danym stanowisku?

To pytanie, choć może zabrzmieć nieco naiwnie, w rzeczywistości pokazuje, że kandydat naprawdę interesuje się swoim potencjalnym stanowiskiem. Chce je dobrze poznać jeszcze przed zakończeniem rekrutacji, a więc jest zdeterminowany, by pracować akurat w tej firmie. Może to być również punkt wyjścia do znacznego przedłużenia rozmowy, co tylko działa na korzyść kandydata.

Jakie wyzwania stoją przed firmą?

Pytanie, które otworzy serce każdego rekrutera. Interesując się aktualną kondycją firmy sugerujemy, że bardzo chętnie pomożemy jej wejść na jeszcze wyższy szczebel. Takie pytania zadają wyłącznie osoby zaangażowane, a więc takie, które są mile widziane w każdej organizacji. Widać tutaj, że kandydat nie przyszedł na spotkanie tylko po to, aby zagospodarować swój wolny czas.

Czy na danym stanowisku obowiązuje konkretna ścieżka awansu?

Takie pytanie od razu zdradza ambicję kandydata, który podkreśla w ten sposób, że nie jest minimalistą i nie szuka pracy tylko po to, aby mieć za co opłacić rachunki. Po raz kolejny można również zasugerować swoje żywe zainteresowanie funkcjonowaniem przedsiębiorstwa oraz – to ważne z punktu widzenia kandydata – dowiedzieć się czegoś o zasadach obowiązujących w firmie. Jeśli szukasz pracy na dłużej, a dowiesz się, że na danym stanowisku nie ma opcji awansu, będzie to poważnym mankamentem i powodem odrzucenia propozycji.

Czy potrzebują Państwo dodatkowego potwierdzenia moich kompetencji?

Jest to pytanie, które zdecydowanie warto zadać na sam koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Zwykle w takim momencie nie wiadomo za bardzo, co powiedzieć i spotkanie kończy się sztampowym „Bądźmy w kontakcie”. Lepiej jest wykazać inicjatywę i zgłosić gotowość do kolejnej rozmowy lub np. poddania się testowi wiedzy czy umiejętności. Oczywiście będzie mieć to sens wyłącznie w sytuacji, gdy rzeczywiście pasujesz na dane stanowisko i jesteś zdeterminowany, by je objąć.

Wykorzystaj te pytania podczas najbliższej rozmowy kwalifikacyjnej, a na pewno zrobisz bardzo dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. Im lepiej zostaniesz zapamiętany (a dociekliwość wyróżni Cię na tle innych kandydatów), tym większa będzie szansa na otrzymanie propozycji pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie