Skuteczne home office, czyli jak nie stracić na efektywności pracując z domu?

Piotr Kowalczyk
25.05.2020

Praca zdalna jest dziś codziennością dla tysięcy polskich pracowników. Mogłoby się wydawać, że to spełnienie marzeń, ale nie dla kogoś, kto do tej pory był przyzwyczajony do chodzenia do biura i mógł w ten sposób znaleźć balans pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym. Home office wymaga naprawdę silnej woli, aby choćby zbliżyć się do swojej normalnej wydajności w pracy. Jak osiągnąć taki stan i nie narobić sobie zaległości pracując z domu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Wstawaj, jakbyś szedł normalnie do pracy

To bardzo ważne, ponieważ nawet takie niuanse pozwolą Ci zachować namiastkę pracy w biurze. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest folgowanie sobie ze spaniem. Późne wstawanie negatywnie odbije się na Twojej efektywności. W dodatku na pewno spowoduje, że będziesz pracować do późna, co z kolei zaburzy rytm życia rodzinnego. W ten sposób łatwo jest wpaść w pracoholizm, bo zaciera się granica pomiędzy obowiązkami służbowymi a czasem prywatnym.

Rada

Dobrym pomysłem będzie również wyznaczenie sobie konkretnych godzin pracy, np. od 7 do 15.

Nie zapomnij o biurowym ubiorze

Kolejny drobiazg, który naprawdę ułatwi Ci pracę zdalną. Choć czujesz taką pokusę, nie pozwalaj sobie na to, aby siadać do pracy w wyciągniętych dresach. Dbaj o siebie, bądź schludny, wyobrażaj sobie, że jesteś w biurze. To pozytywnie wpływa na motywację, której podczas home office z pewnością będzie Ci regularnie brakować.

Wydziel strefę do pracy

Jeśli jest to tylko możliwe, zorganizuj sobie prowizoryczne biuro w mieszkaniu czy w domu. Dobrze, aby była to strefa, z której rzadko korzystają pozostali domownicy. W ostateczności niech to będzie nawet garderoba czy sypialnia. Ważne, abyś mógł się w tym miejscu skupić i mieć zapewnioną ciszę.

Ustal harmonogram dnia z partnerem

Jeśli poza obowiązkami służbowymi na Twojej głowie jest również doglądanie dzieci, musicie z partnerem ustalić podział obowiązków i ułożyć konkretny harmonogram dnia. Przykładowo: partner wychodzi rano do pracy i wraca o 16. Ty w tym czasie zajmujesz się dziećmi i próbujesz pracować. Po południu pieczę nad pociechami przejmuje partner, a Ty w 100% poświęcasz się obowiązkom służbowym. Utrzymanie takiego reżimu jest trudne, ale nie niemożliwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie