Strach przed zmianą pracy, czyli 5 powodów, dla których nie decydujemy się na zawodowy rozwój

Jerzy Biernacki
22.05.2017

Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy dodała Polakom odwagi. Coraz więcej z nas deklaruje, że bez problemu zdecydowałoby się na zmianę pracodawcy, gdyby tylko pojawiła się lepsza oferta. Jednak ankiety sobie, a życie sobie. Polacy wciąż niechętnie migrują między firmami, na co największy wpływ na syndrom strachu przed zmianą pracy. Z czego on wynika? Oto 5 najczęstszych powodów.

  1. Co powie rodzina? - praca zawodowa dla większości z nas jest fundamentem utrzymania rodziny i zapewnienia jej godnych warunków. Dlatego decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia trudno jest oddzielić od życia prywatnego. Wiele osób obawia się, że rodzina tego nie zaakceptuje, będzie nalegać na pozostanie w obecnej firmie, być może będzie robić wyrzuty i stosować psychiczne naciski. W takiej sytuacji pracownik woli mieć święty spokój i niczego nie zmieniać.
  2. Brak wsparcia – zostańmy przy wątku rodzinnym. Często jest tak, że osoby chcące się rozwijać zawodowo, mające ambitne plany i marzenia, są brutalnie sprowadzane na ziemię przez najbliższych. Słyszą: „Daj spokój, takie rzeczy są tylko w telewizji, a w realnym życiu trzeba schylić głowę i uczciwie pracować.” To oczywiście nie motywuje do realizacji swoich postanowień i sprawia, że pracownik przestaje wierzyć w siebie.
  3. Najtrudniej jest odejść z pierwszej pracy – z pierwszą pracą jest trochę jak z pierwszym samochodem. Ma się do niej sentyment. W dodatku pracownik nie ma żadnego doświadczenia w pracy w innym miejscu i nie może przewidzieć, jak zareaguje na zmianę otoczenia. Może myśleć, że w sumie ta obecna firma nie jest taka zła, gdzie indziej pewnie jest gorzej, a pieniądze to nie wszystko. W ten sposób rodzi się syndrom bezpiecznego gniazda, z którego nie chce się wyfrunąć, aby poznać świat. Przy okazji sporo się traci.
  4. Obawa przed popełnieniem złej decyzji – nikt nie zagwarantuje, że w nowej firmie pracownikowi będzie się wiodło lepiej niż w obecnej. Owszem, kuszą wyższe zarobki i potencjalnie bardziej ambitne projekty, ale co z atmosferą? Co z podejściem kierownictwa do podwładnych? Co ze stabilnością zatrudnienia? Takie pytania zawsze pojawiają się w procesie podejmowania decyzji o zmianie miejsca pracy i czasami wpływają na to, że pracownik stawia na status quo.
  5. Wiek – na zmianę pracy zdecydowanie najrzadziej decydują się osoby po 50. roku życia, które mają świadomość, że w razie pomyłki będzie im bardzo trudno wrócić na rynek. Podobnie myślą kobiety planujące ciąże lub już wychowujące dzieci. Te dwie grupy wykazują się zrozumiałym asekuranctwem i należą do najwierniejszych pracowników.

Decyzja o zmianie pracy jest jedną z najpoważniejszych, jaką podejmuje się w życiu. Dlatego jeśli nie masz pełnego przekonania, że warto to zrobić, poczekaj, daj sobie czas na zastanowienie. Gdy pojawi się naprawdę atrakcyjna oferta, być może warto będzie zaryzykować?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie