Świadectwo pracy to najważniejszy dokument, jaki otrzymuje się po ustaniu stosunku pracy. Nie ma tutaj znaczenia, czy pracownik dostał wypowiedzenie, czy może sam się zwolnił. Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie świadectwa i wręczenie go byłemu podwładnemu niezwłocznie zakończeniu współpracy. Co powinno się znaleźć w dokumencie? Dlaczego jest on tak ważny dla pracownika? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.
Świadectwo pracy można określić mianem dokumentu obrazującego cały przebieg zatrudnienia. Podstawowe informacje, jakie muszą się w nim znaleźć, to:
Warto wiedzieć, że świadectwo pracy otrzyma wyłącznie pracownik etatowy. Pracodawca nie musi go sporządzać dla osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną czy współpracującej z firmą w ramach outsourcingu.
Pierwszą sytuacją, w której ten dokument może Ci się przydać, jest rozmowa kwalifikacyjna w nowym miejscu pracy. Przyszły pracodawca z pewnością zechce się zapoznać ze świadectwem, aby chociażby zyskać wiedzę na temat okoliczności Twojego rozstania z poprzednią firmą.
Świadectwo pracy jest również podstawą do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych oraz wyliczenia przyszłej emerytury z ZUS w oparciu o staż ubezpieczeniowy. Ponadto informacje zawarte w świadectwie pozwalają ustalić, czy były pracodawca nie musi Ci wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
To spore udogodnienie dla osób, które są zatrudnione w międzynarodowych firmach lub przedsiębiorstwach mających siedzibę w innym mieście. Pracodawca musi natomiast pamiętać, że świadectwo należy wysłać do pracownika najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia, gdy przestała obowiązywać umowa. Pracownik nie ma obowiązku wnioskowania o ten dokument.
Jeśli poprzedni pracodawca wciąż nie przekazał Ci świadectwa pracy i z tego powodu nie możesz znaleźć nowego zatrudnienia, masz prawo domagać się odszkodowania. Zostanie Ci ono wypłacone w sytuacji, gdy brak świadectwa spowodował trudności w skutecznym szukaniu pracy przez okres co najmniej 6 tygodni.