Szef dał wypowiedzenie? Sprawdź, co Ci się należy!

Remigisz Szulc
11.07.2018

Utrata pracy to zawsze bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Gdy szef wręcza pracownikowi wypowiedzenie, emocje mogą łatwo wziąć górę i spowodować, że były już podwładny zapomni o kilku istotnych kwestiach. Tymczasem nie jest tak, że zwolniony pracownik traci wszystkie przywileje. Nadal jesteś chroniony przepisami Kodeksu pracy! Z naszego poradnika dowiesz się, co Ci się należy po otrzymaniu wypowiedzenia.

Podanie powodu

Pracownik musi poznać przyczynę zwolnienia, która powinna zostać wyrażona na piśmie. Nie wystarczy tutaj zdawkowe: ‘Firma nie wiąże już z Panem przyszłości”. Pracodawca ma obowiązek poinformować Cię, dlaczego wręcza Ci wypowiedzenie, ale pamiętaj, że dotyczy to tylko sytuacji, w której byłeś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Odprawa

Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie nie ze swojej winy, ale np. z powodu kłopotów finansowych zakładu lub redukcji zatrudnienia, masz prawo do otrzymania odprawy. Podkreślamy jednak, że dotyczy to tylko firm zatrudniających co najmniej 20 osób.

Wykorzystanie zaległego urlopu

Jeśli w momencie otrzymania wypowiedzenia nadal masz niewykorzystany urlop wypoczynkowy, pracodawca powinien Ci go udzielić we wskazanym przez Ciebie terminie. Jeśli z jakichś przyczyn nie chce tego zrobić, jego obowiązkiem jest wypłacenie Ci stosownego ekwiwalentu pieniężnego.

Okres wypowiedzenia

Jego długość jest uzależniona od Twojego stażu pracy. Okres wypowiedzenia maksymalnie wynosi 3 miesiące i może zostać skrócony wyłącznie  za porozumieniem stron. W tym czasie oczywiście zachowujesz prawo do normalnego wynagrodzenia. Jeśli pracodawca zwolni Cię ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, masz prawo podjąć w tym czasie inne zatrudnienie.

Urlop na poszukiwanie pracy

Nie wszyscy wiedzą, że zwolnionemu pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop w wymiarze 2 lub 3 dni na poszukiwanie nowej pracy. Jest to urlop w 100% płatny, który pracownik może wykorzystać np. na stworzenie CV czy odbycie rozmów kwalifikacyjnych. 3 dni urlopu przysługują pracownikom, którzy nabyli prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Na koniec pamiętaj, że prawo umożliwia Ci odwołanie się od decyzji pracodawcy do sądu pracy. Możesz to zrobić w ciągu 21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Sąd sprawdzi, czy pracodawca mógł rozwiązać z Tobą umowę o pracę na podstawie podanego powodu. Jeśli nie, nakaże przywrócenie Cię na dawne stanowisko oraz wypłatę odszkodowania równego wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie