Szef wyrównał ofertę konkurencji. Czy warto zostać w obecnej firmie?

Mateusz Nowak
15.09.2017

Na bardzo trudnym dla pracodawców rynku tego typu sytuacje zdarzają się coraz częściej. Właściciele firm nie chcą tracić najlepszych lub choćby przyzwoitych pracowników, dlatego starają się trzymać rękę na pulsie. Jeśli pracownik złożył wypowiedzenie, ponieważ otrzymał atrakcyjną propozycję pracy w innym miejscu, szef może chcieć ją wyrównać lub nawet przebić. Czy wówczas warto zrezygnować z odejścia i nadal pracować w obecnej firmie? Podpowiadamy.

Zadaj sobie kilka bardzo ważnych pytań...

Czy obecna firma daje Ci możliwości rozwoju zawodowego? Czy chęć zmiany pracy była podyktowana wyłącznie zarobkami? Czy zamierzasz specjalizować się na danym stanowisku, a może chcesz się całkowicie przebranżowić? Czy atmosfera w miejscu pracy jest dobra? Od odpowiedzi zależy Twoje dalsze postępowanie.

Jeśli chcesz zmienić pracę lub w ogóle się przebranżowić, to nie ma sensu tkwić w obecnej firmie, nawet w sytuacji wyrównania oferty konkurencji. Tak samo będzie wtedy, gdy od dawna narzekasz na atmosferę, masz konflikt z kimś z zespołu lub nawet przełożonym, a codzienne wstawanie do pracy jest dla Ciebie największą traumą. Skończ z tym i przyjmij ofertę innej firmy – wyjdzie Ci to na zdrowie!

Nie chodzi tylko o pieniądze

Bardzo często bywa tak, że pracownicy składają wypowiedzenie po otrzymaniu oferty z innej firmy nie po to, aby dostać podwyżkę. Chcą zwrócić na siebie uwagę oraz wywalczyć sobie lepsze warunki pracy. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także np. elastyczny czas pracy, dodatki motywacyjne, opiekę medyczną czy chociażby awans.

Jeśli szef może Ci zaproponować jedynie podwyżkę, ale daje Ci jasno do zrozumienia, że nie masz co liczyć na poprawienie swojej pozycji w firmie, to może jednak warto zdecydować się na trudny krok i po prostu odejść?

Potrzeba zmiany

Praca w jednym miejscu przez wiele lat zawsze prowadzi do wypalenia zawodowego. Ci sami ludzie, te same programy, te same zlecenia i codzienne obowiązki. Nuda. Pamiętaj przy tym, że rutyna działa na Twoją niekorzyść. Jeśli po np. 20 latach spędzonych na jednym stanowisku stracisz pracę, może się okazać, że Twoje umiejętności nie są poszukiwane na rynku. Co wtedy? Czy lojalność wobec pracodawcy przyniesie Ci jakiekolwiek profity? Raczej nie.

Dlatego zdrowo jest co jakiś czas zmieniać pracę lub przynajmniej walczyć o awans, by nabywać nowe umiejętności i po prostu rozwijać się zawodowo. Jeśli w obecnej firmie nie masz na to szans, odejdź pomimo wyrównania oferty konkurencji.

Pamiętaj również, aby być fair wobec firmy, która złożyła Ci propozycję pracy. Jeśli już dałeś słowo, że ją przyjmiesz, wycofanie się rakiem będzie bardzo źle odebrane i może rzutować na Twojej przyszłej karierze – zła fama idzie bowiem w świat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie