Szkolenie okresowe BHP - na czym polega oraz jak często należy przeprowadzać?

Marek Szydełko
29.01.2021

Szkolenia okresowe BHP są pierwszy krokiem do edukowania pracowników w zakresie ich obowiązków oraz higieny pracy. Powtarzają się one cyklicznie w ciągu czasu zatrudnienia, a ich terminy uzależnione są od zajmowanego stanowiska. Na czym polegają szkolenia okresowe BHP? Kiedy należy je przeprowadzać?

Na czym polegają szkolenia okresowe BHP?

Okresowe szkolenia BHP polegają na informowaniu oraz odświeżaniu wiedzy na temat bezpiecznego i higienicznego wykonywania swoich obowiązków. Są konieczne na każdym stanowisku i obejmują nie tylko pracowników, ale również pracodawców. Szkolenia mogą przyjmować różne formy - kursów, seminariów czy samokształcenia. Najważniejsze, aby końcowa wiedza, jaka została wpojona szkolonym osobom, była adekwatna i pomocna dla wykonywanych przez nich czynności. W celu upewnienia się, że pracownicy lub pracodawcy opanowali zagadnienia poruszane podczas okresowego szkolenia BHP, muszą oni podejść do egzaminu i otrzymać z niego zaliczenie.

Treści szkolenia okresowego BHP będą różnić się w zależności od funkcji, jakie pełnią w firmie dane osoby. Dla managera zespołu informatycznego Inne informacje będą przydatne, niż dla pracownika obsługującego sprzęt budowlany. Dlatego przed rozpoczęciem kursu, seminarium czy samokształcenia, warto upewnić się, że zakupione szkolenie niesie za sobą ważne treści i realnie usprawni wykonywanie obowiązków oraz zapewni bezpieczeństwo podczas pracy.

Przede wszystkim pracownicy uczą się jak wypełniać swoje obowiązki i nie stwarzać zagrożenia dla siebie samego oraz swoich współpracowników.

Jak często należy przeprowadzać szkolenia okresowe BHP?

Zapewnienie szkolenia okresowego BHP jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Przed rozpoczęciem pracy musi odbyć się szkolenie wstępne, które wprowadzi nową osobę w tajniki jej obowiązków i tego jak wykonywać je bezpiecznie.

To jak często należy powtórzyć szkolenie, uzależnione jest od zajmowanego stanowiska i środowiska pracy. Im mniej narażony na urazy czy kontuzje w wyniku wykonywanych czynności służbowych jest pracownik, tym rzadziej będzie musiał podejmować się powtórki z materiału BHP.

Co 6 lat będą to pracownicy administracyjne oraz inne zawody niestwarzające dużego bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia podczas codziennych obowiązków. Co 5 lat szkolenie okresowe BHP muszą powtarzać m.in. pracodawcy, osoby na stanowiskach kierowniczych, inżynierowie, konstruktorzy, czy pracownicy służby BHP. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych muszą powtarzać szkolenie raz na 3 lata. Jeżeli są oni wyjątkowo narażeni na zagrożenia zdrowia oraz wypadki, kurs musi być powtarzany co rok.

Do okresowego szkolenia bezpieczeństwa i higieny pracy nie trzeba podchodzić jeżeli posiada się aktualne zaświadczenie o obytym szkoleniu na takim samym stanowisku w innej firmie, lub jeśli zakres szkolenia obejmował tematy występujące w nowym kursie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie