Szukanie pracy po 50. roku życia nie jest wcale aż tak trudne jak się powszechnie uważa. Owszem, w grę mogą tutaj wchodzić problemy związane z różnymi przyzwyczajeniami, mniejszą skłonnością do nauki nowych rzeczy czy wysokimi oczekiwaniami finansowymi. Z drugiej jednak strony doświadczenie także jest w cenie. Jeśli przymierzasz się do zmiany pracy w średnim wieku, to na początek poznaj kilka wskazówek.
Upewnij się, że Twoje CV jest aktualne i podkreśla Twoje doświadczenie oraz umiejętności. Skoncentruj się na osiągnięciach zawodowych, które najlepiej świadczą o Twoich kompetencjach.
Twoja sieć kontaktów zawodowych może być cennym źródłem informacji o dostępnych miejscach pracy. Informuj znajomych, byłych kolegów i kontakty branżowe, że szukasz pracy. Networking może również otworzyć przed Tobą drzwi do stanowisk, o których nie ma jeszcze ogłoszeń.
Rynek pracy nieustannie się zmienia, stąd ważne jest, aby być na bieżąco z nowymi trendami i technologiami. Być może przed rozpoczęciem poszukiwań pracodawcy warto wybrać się na kurs czy ukończyć jakieś szkolenie, na przykład online?
W dzisiejszych czasach pracodawcy często szukają informacji o kandydatach w Internecie. Załóż więc swój profil zawodowy w serwisach takich jak LinkedIn, zadbaj o jego aktualność i profesjonalny wygląd.
Rozważ branże lub stanowiska, o których wcześniej nie myślałeś. Twoje umiejętności i doświadczenie mogą być wartościowe w zupełnie innych obszarach niż dotychczas. To, że np. przez całe zawodowe życie pracowałeś w sektorze motoryzacyjnym, wcale nie oznacza, że teraz nie zostaniesz świetnym sprzedawcą materiałów izolacyjnych.