Każdy z nas chce zarabiać jak najwięcej. To wymaga przede wszystkim zaangażowania, sumiennego wykonywania swoich obowiązków, ale też umiejętności negocjowania korzystniejszych warunków zatrudnienia. Większość pracowników marzących o podwyżce nie wie, kiedy zapytać o to pracodawcę. Jednym z najlepszych momentów jest ogłoszenie przez firmę rekrutacji. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.
Tak przynajmniej podpowiada logika. Żadna firma nie będzie zwiększać zatrudnienia w momencie, gdy jej sytuacja finansowa jest średnia lub słaba. Skoro przy okazji poprzednich rozmów o podwyżce pracodawca stale używał argumentu o braku budżetu na zwiększenie płac, a teraz ogłasza rekrutację, to sprawa jest prosta: budżet musiał się znaleźć. Spróbuj to wykorzystać!
Nowy pracownik niemal na pewno dostanie więcej niż masz Ty
Wynika to z prostej zasady: o wiele łatwiej jest zatrzymać wieloletniego pracownika na takiej samej pensji (korzystając z jego przywiązania do pracodawcy), niż pozyskać nowego bez zaproponowania mu lepszych warunków zatrudnienia.
W dobie tak dużego niedoboru pracowników, pracodawcy chcąc czy nie chcąc muszą podwyższać oferowane wynagrodzenie, aby wyprzedzić konkurencję. Skoro więc nowy pracownik ma otrzymać lepszą pensję niż Ty, wykonując dokładnie takie same zadania, to nie miej żadnych oporów przed zgłoszeniem się po podwyżkę.
Oczywiście rozmowa o podwyżce jest teraz pracodawcy wyjątkowo nie na rękę. Ma na głowie rekrutację, a przy tym szuka pieniędzy na wynagrodzenia dla nowych pracowników. W takich warunkach Twoje szanse na wywalczenie podwyżki są znacznie wyższe, ponieważ pracodawca może nie chcieć ryzykować, że za chwilę będzie musiał szukać kogoś nowego także na Twoje miejsce.