Wyjazd do innego miasta „za pracą” – kiedy warto się na to zdecydować?

Mariusz Siwko
19.11.2020

Wyprowadzenie się do innego miasta, zwłaszcza znacznie oddalonego od rodzinnego miejsca zamieszkania, to niemałe wyzwanie. Wiąże się to ze stresem, koniecznością zawarcia nowych znajomości i praktycznie ułożenia sobie życia na nowo. Czasami jednak jest to jedyne wyjście – szczególnie, gdy mówimy tutaj o wyjeździe „za pracą”. Kiedy warto się zdecydować na taki krok? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

Brak perspektyw w obecnym miejscu zamieszkania

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego warto wyjechać do innego miasta w poszukiwaniu pracy, jest brak możliwości podjęcia zatrudnienia w obecnym miejscu zamieszkania. Najczęściej dotyczy to małych miejscowości, ale też tych miast, których gospodarki są uzależnione od konkretnej gałęzi przemysłu (np. górnictwo) i nie mogą one zaoferować dobrych perspektyw mieszkańcom specjalizującym się w innej dziedzinie.

Możliwość podjęcia wymarzonej pracy

Jeśli w innym mieście możesz podjąć pracę w takim zawodzie, w jakim się wykształciłeś, przy okazji spełniając swoje marzenia, realizując pasję i jeszcze nieźle zarabiając, to wyjazd wydaje się być bardzo sensownym rozwiązaniem. Dlaczego miałbyś rezygnować z tego wszystkiego w imię własnej wygody czy obaw rodziny?

Dużo wyższe zarobki

Wyjazd do innego, zwykle większego miasta w celach zawodowych bardzo często jest motywowany możliwością zarobienia większych pieniędzy. To silny argument w niepewnych czasach, kiedy każdemu z nas zależy na finansowej stabilizacji.

Gdy alternatywą jest tylko wyjazd za granicę

To bardzo mocny argument przemawiający za tym, aby jednak wybrać emigrację zarobkową do innego miasta w Polsce. Wyjazd za granicę zawsze jest dużo trudniejszy, wiążę się z większym ryzykiem i stresem. Zostając w Polsce, nawet w oddalonym o kilkaset kilometrów mieście, nadal będziesz relatywnie blisko swojej rodziny. Znasz język, mentalność, masz krajowe dyplomy czy kwalifikacje. To o wiele bardziej komfortowa sytuacja, niż zaczynanie wszystkiego od nowa za granicą.

Gdy pracodawca oferuje atrakcyjne benefity

Wyjazd „za pracą” do obcego miasta jest wart przemyślenia w sytuacji, gdy pracodawca z góry gwarantuje Ci pakiet świadczeń ułatwiających całkowitą reorganizację życia pracownika. Może to być np. mieszkanie służbowe lub dodatek do wynajęcia mieszkania, samochód, darmowe przedszkole dla dziecka etc. W takiej sytuacji na pewno warto zaryzykować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie