Zalety i wady pracy w wirtualnym zespole

Antoni Kwapisz
01.10.2019

Wirtualne zespoły to coraz popularniejsze rozwiązanie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa. Polega ono na tym, że pracownicy oddelegowani do poszczególnych zespołów nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Zapewniają go komunikatory internetowe, wewnętrzny intranet, telefony czy programy do realizowania projektu w chmurze. Praca w wirtualnym zespole ma sporo plusów, ale na pewno nie jest dla każdego. Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania.

Dlaczego warto pracować w wirtualnym zespole?

Niewątpliwą korzyścią dla pracownika zatrudnionego w zespole wirtualnym jest to, że nie musi codziennie stawiać się w biurze. Specyfiką takiej formy pracy jest to, że można ją wykonywać praktycznie wszędzie, również z domu, co brzmi atrakcyjnie dla wielu osób.

Praca w wirtualnym zespole jest również bardzo ciekawym rozwiązaniem dla ludzi mających ewidentne problemy z funkcjonowaniem w grupie – chociażby introwertyków. Jeśli ktoś nie przepada za bezpośrednimi kontaktami ze współpracownikami, to wirtualny zespół stworzy mu strefę komfortu.

Zalety:

  • Możliwość pracy zdalnej
  • Oszczędność na dojazdach
  • Brak konieczności dostosowywania się do zespołu pod względem osobowościowym
  • Brak bezpośredniego nadzoru ze strony przełożonych
  • Możliwość pracy w takich warunkach, jakie najbardziej odpowiadają członkowi zespołu

Są i wady tego rozwiązania

Praca w wirtualnym zespole nie jest taka idealna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim zwracamy uwagę na fakt, iż wymaga ona znakomitej umiejętności organizowania sobie czasu, punktualności, a także rzetelności w realizowaniu zadań. Tylko wtedy można mówić o efektywnej pracy zespołu. Wystarczy, że jeden członek „nawali”, a będzie mieć to fatalny wpływ na projekt – nikt przecież szybko go nie zastąpi, ponieważ pracownicy nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu i nie są do końca wtajemniczeni w to, co robią inni.

Wady:

  • Z czasem praca w strefie komfortu może być ciężarem (trudno o maksymalną efektywność np. w domowych pieleszach)
  • Brak szybkiego feedbacku ze strony przełożonych
  • Problemy socjalizacyjne – brak bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi źle wpływa na psychikę
  • Ryzyko zatracenia się w pracy, gdy brakuje wyraźnego podziału na czas zawodowy i prywatny

Jeśli więc otrzymasz propozycję dołączenia do wirtualnego zespołu, bardzo dokładnie ją przemyśl, biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone przez nas argumenty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie