Zaproponowano Ci pracę zdalną? Nie popełniaj tych błędów!

Krzysztof Jagielski
09.03.2023

Praca zdalna to dziś standard w wielu branżach, w których obecność pracownika w zakładzie czy w biurze nie jest konieczna. Pracodawcy w ten sposób wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób, które cenią sobie swobodę, nieregulowany czas pracy oraz nie chcą tracić energii i pieniędzy na uciążliwe dojazdy. Jeśli ktoś właśnie zaproponował Ci pracę w formule zdalnej, to pamiętaj, że taki model ma nie tylko zalety, ale też wady. Staraj się więc unikać kilku podstawowych błędów, które omawiamy w naszym poradniku.

Nie zamykaj się w domu

To, że możesz pracować z domu, nie oznacza jeszcze, że masz się w nim zamknąć na dobre. Korzystaj z przywilejów pracy zdalnej, natomiast staraj się również jak najczęściej wychodzić – do sklepu, na spacer, na spotkania ze znajomymi. Dzięki temu praca online nie odbije się negatywnie na Twojej psychice i relacjach społecznych.

Szukaj kontaktu z firmą

Bardzo dobrą praktyką w formule pracy zdalnej jest szukanie bezpośredniego kontaktu czy to z bezpośrednimi przełożonymi, czy ze współpracownikami. Możesz zaproponować, że np. jeden dzień w tygodniu będziesz pracować w biurze. Dzięki temu dużo łatwiej zbudujesz relacje z zespołem i więź z pracodawcą, co także ma pozytywny wpływ na satysfakcję z pracy.

Nalegaj na zebrania online

Zebrania online jest dobrym sposobem nie tylko na zachowanie kontaktu z innymi pracownikami, ale również stanowią przyjemną odskocznię od pracy we własnych czterech ścianach. Zaproponuj przełożonemu, że np. raz na dwa tygodnie będziecie robić wewnętrzne zebrania w formule wideokonferencji, aby dzięki temu lepiej się poznać.

Ustal własny harmonogram dnia

Praca zdalna nie zawsze musi się odbywać w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach. Jeśli masz tutaj wolną rękę, to i tak staraj się pracować zgodnie z własnym harmonogramem – wstawaj rano, umyj się, ubierz, wykonaj swoją pracę do wczesnego popołudnia i zamknij komputer.

Dzięki temu praca w domu nie będzie się rozwlekać, co pozwoli Ci uniknąć frustracji i wypalenia zawodowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie