Osoby po 50. roku życia na szczęście przestały już być traktowane, jako te, które są już w wieku niemalże poprodukcyjnym. Nadal mogą być wartościowymi czy nawet bezcennymi pracownikami, oferując pracodawcy swoje zaangażowanie, doświadczenie, nieprzeciętne umiejętności oraz rzetelność. Zdarza się natomiast, że z powodu np. zmian na rynku pracy, osobom w średnim wieku trudno jest utrzymać się na zajmowanym przez wiele lat stanowisku. To powinno je zmobilizować do zmiany zawodu – bez zważania na wiek. Kiedy warto zdecydować się na ten krok?
Jako doświadczony pracownik powinieneś bez problemu zauważyć symptomy świadczące o tym, że Twój wieloletni pracodawca ma poważne kłopoty. Zamiast dopuścić do sytuacji, w której z kwartału na kwartał zostaniesz bez pracy, już teraz pomyśl o przebranżowieniu. Wykorzystuj wszelkie okazje do tego, aby zdobyć nowe umiejętności. Przykładowo: jeśli jesteś magazynierem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z opcji zdobycia uprawnień na wózek widłowy, gdzie kurs finansuje pracodawca.
Takie programy najczęściej pilotują wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, ale też lokalne organizacje pracodawców czy władze samorządowe. Śledź doniesienia o wszelkich kursach i wyselekcjonuj te, które mogą być dla Ciebie szczególnie atrakcyjne. Niczym nie ryzykujesz, a zdobywając nowy zawód uzyskasz bardzo skuteczną ochronę przed bezrobociem.
Masz jakąś pasję niezwiązaną z Twoim obecnym stanowiskiem pracy? Zastanów się, czy nie możesz wykorzystać jej do celów zawodowych. Przykładowo: uwielbiasz naprawiać drobną elektronikę. Z pewnością wiesz, że obecnie używają jej wszyscy, dlatego osoby mające taki fach w ręku bez problemu poradzą sobie na rynku pracy. Warto więc jakoś sformalizować swoje umiejętności, np. poprzez odbycie kursu zawodowego.
Nie każda osoba, która ma na przykład 55 lat, myśli już o emeryturze. Jest mnóstwo pracownik zbliżających się do wieku emerytalnego, którzy nie wyobrażają sobie siedzenia w domu. Jeśli tak jest z Tobą, to śmiało postaw na przebranżowienie. Musisz przecież zdawać sobie sprawę z tego, że rynek pracy się zmienia, a Twój obecny pracodawca wcale nie musi być niezatapialny.