Zmiana zawodu po 50. roku życia. Kiedy warto się na to zdecydować?

Krzysztof Jagielski
13.07.2020

Osoby po 50. roku życia na szczęście przestały już być traktowane, jako te, które są już w wieku niemalże poprodukcyjnym. Nadal mogą być wartościowymi czy nawet bezcennymi pracownikami, oferując pracodawcy swoje zaangażowanie, doświadczenie, nieprzeciętne umiejętności oraz rzetelność. Zdarza się natomiast, że z powodu np. zmian na rynku pracy, osobom w średnim wieku trudno jest utrzymać się na zajmowanym przez wiele lat stanowisku. To powinno je zmobilizować do zmiany zawodu – bez zważania na wiek. Kiedy warto zdecydować się na ten krok?

Gdy w firmie źle się dzieje

Jako doświadczony pracownik powinieneś bez problemu zauważyć symptomy świadczące o tym, że Twój wieloletni pracodawca ma poważne kłopoty. Zamiast dopuścić do sytuacji, w której z kwartału na kwartał zostaniesz bez pracy, już teraz pomyśl o przebranżowieniu. Wykorzystuj wszelkie okazje do tego, aby zdobyć nowe umiejętności. Przykładowo: jeśli jesteś magazynierem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z opcji zdobycia uprawnień na wózek widłowy, gdzie kurs finansuje pracodawca.

Gdy pojawia się atrakcyjny program przebranżowienia

Takie programy najczęściej pilotują wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, ale też lokalne organizacje pracodawców czy władze samorządowe. Śledź doniesienia o wszelkich kursach i wyselekcjonuj te, które mogą być dla Ciebie szczególnie atrakcyjne. Niczym nie ryzykujesz, a zdobywając nowy zawód uzyskasz bardzo skuteczną ochronę przed bezrobociem.

Gdy można przekuć hobby w pracę zawodową

Masz jakąś pasję niezwiązaną z Twoim obecnym stanowiskiem pracy? Zastanów się, czy nie możesz wykorzystać jej do celów zawodowych. Przykładowo: uwielbiasz naprawiać drobną elektronikę. Z pewnością wiesz, że obecnie używają jej wszyscy, dlatego osoby mające taki fach w ręku bez problemu poradzą sobie na rynku pracy. Warto więc jakoś sformalizować swoje umiejętności, np. poprzez odbycie kursu zawodowego.

Gdy planuje się kontynuowanie kariery jeszcze przez wiele lat

Nie każda osoba, która ma na przykład 55 lat, myśli już o emeryturze. Jest mnóstwo pracownik zbliżających się do wieku emerytalnego, którzy nie wyobrażają sobie siedzenia w domu. Jeśli tak jest z Tobą, to śmiało postaw na przebranżowienie. Musisz przecież zdawać sobie sprawę z tego, że rynek pracy się zmienia, a Twój obecny pracodawca wcale nie musi być niezatapialny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.