Zwolnienie z pracy: jak je wytłumaczyć podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Maciej Piwowski
11.03.2020

Zadaniem rekrutera jest możliwie jak najlepsze poznanie kwalifikacji oraz cech osobowościowych kandydata do pracy na danym stanowisku. Nic więc dziwnego, że osoby prowadzące rekrutację w firmach bywają bardzo dociekliwe i chcą poznać różne aspekty dotychczasowej aktywności zawodowej kandydata. Jedno z najbardziej kłopotliwych pytań może dotyczyć powodów zwolnienia z pracy w poprzedniej firmie. Jak na nie zareagować? Sprawdź w naszym poradniku.

Szczerość to podstawa

Najważniejsze jest to, aby nie próbować kłamać i lawirować, bo doświadczony rekruter z pewnością zorientuje się, że ściemniasz. Poza tym odpowiedź kandydata może zostać łatwo zweryfikowana – wystarczy, że rekrutujący skontaktuje się z Twoim poprzednim pracodawcą i zapyta go o prawdziwy powód zwolnienia. Nie ma więc sensu szukać wymówek – powiedz, jak było, nawet jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie.

Przekuj porażkę w swój atut

Rekrutujący zapyta Cię o powody zwolnienia nie tylko po to, aby zweryfikować Twoją prawdomówność. Chce się również dowiedzieć, co wyniosłeś z tego doświadczenia. To idealna okazja, aby się wykazać i zapunktować w oczach rekrutera. Śmiało więc możesz przyznać, że w poprzedniej firmie nie wszystko poszło tak, jakbyś tego od siebie oczekiwał. Zadeklaruj jednak, że wyciągnąłeś z tego wnioski, zrozumiałeś popełnione błędy i wiesz, jak ich uniknąć w przyszłości.

Jeśli powodem zwolnienia były zbyt niskie kompetencje, poinformuj rekrutującego, że już je uzupełniłeś lub jesteś w trakcie doskonalenia zawodowego. Takie podejście zawsze dobrze świadczy o kandydacie, bo dużo cenniejszy jest pracownik, który umie analizować błędy, naprawiać je i dzięki temu doświadczeniu więcej ich nie popełniać.

Nie szkaluj poprzedniego pracodawcy

Szkalowanie i obgadywanie poprzedniego szefa jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić podczas rozmowy kwalifikacyjnej w nowej firmie. Nigdy tego nie rób, ponieważ takie zachowanie świadczy o Twojej nielojalności, a nikt nie chce mieć w firmie takiego pracownika. Nawet jeśli nie uważasz, że zostałeś źle potraktowany przez poprzedniego pracodawcę, to lepiej o tym nie wspominaj i dyplomatycznie podkreśl, że jesteś wdzięczny za możliwość zdobycia doświadczenia, które teraz zechcesz wykorzystać na rzecz nowego pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie